7 symboli z etykiet kosmetyków, które powinnaś znać

Kupujemy coraz bardziej świadomie. Czytamy etykiety, sprawdzamy składy i nie dajemy producentom nabijać się w butelkę. Kojarzymy, że w jedzeniu nie powinno być zbyt dużo E i że soki nie są tym samym co napoje. Tymczasem kiedy wybieramy się do drogerii, na widok wszystkich dziwnych symboli nadrukowanych na tubkach i słoiczkach, robimy tylko wielkie oczy. Sama przyłapałam się ostatnio na tym, że nie wiem, co oznaczają niektóre ze znaków, którymi opatrzone są opakowania kremów i podkładów, dlatego szybko pobiegłam po lupę oraz mój płaszcz detektywa i zorganizowałam dochodzenie. Oto i jego wyniki:

Znak „e”

e

Każdy kojarzy tę dziwną literkę e. Jest ona skrótem od słowa estimated i oznacza, że objętość lub masa produktu w danym opakowaniu jest wielkością szacunkową. Chodzi o to, że nawet w fabrycznych warunkach trudno jest odmierzyć idealnie zgodną z etykietą ilość kosmetyku. Literka e zapewnia nas, że niedokładność ta mieści się jednak w ustawowo wyznaczonych normach, np. dla słoiczka, w którym powinno znajdować się 100 ml kremu, odchylenie nie przekracza nigdy 4,5 ml.

2015-05-17 12.23.33

I choć prawdopodobieństwo, że producenci oszukują na tych kilku procentach zawartości opakowania jest raczej znikome, jeśli nie ma „e” nigdy nie wiadomo, za ile dokładnie płacimy.

Produkt przebadany dermatologicznie

2015-05-17 12.25.10

Powyższe hasło to takie trochę pitu-pitu, bo kosmetyki, które nie zostały przebadane dermatologicznie najzwyczajniej w świecie nie mają prawa znaleźć się na sklepowych półkach. Podobnie jest z określeniem hipoalergiczny, które oznacza po prostu, że dany produkt został dokładniej niż przeciętny przebadany pod kątem wywoływania podrażnień. Nigdy nie ma jednak stuprocentowej pewności, że akurat u ciebie nie wywoła on pieczenia, zaczerwienienia, czy wysypki. Organizmy są różne i nigdy nie da się przewidzieć ich reakcji ze stuprocentową pewnością. 

Znak PAO

pao

PAO, czyli period after opening, to znak, który mówi nam o tym, jak długo po otwarciu opakowania produkt zachowuje swoje właściwości i może być bezpiecznie używany.

Nie oznacza to jednak, że możemy zacząć smarować się maseczką kupioną dziesięć lat temu, bo przecież znaczek z otwartym słoikiem mówi, że ciapadło będzie w porządku jeszcze przez dwanaście miesięcy. Większość kosmetyków niezależnie od tego, co rzecze PAO, ma także osobno nadrukowany termin przydatności.

2015-05-17 12.25.56

Jeśli data „najlepiej zużyć przed” zawiera tylko miesiąc, przyjmujemy, że chodzi o jego ostatni dzień. W tym wypadku – 30 kwietnia.

Są też i takie kosmetyki, które nie wymagają podania terminu przydatności – np. aerozole, czy jednorazowe próbki. 

Ręka na książce

kosmetyki_symbole-4

Niektóre opakowania kosmetyków są tak małe, że dokładny opis produktu po prostu się na nich nie mieści. W takim wypadku wszelkich dodatkowych informacji powinno szukać się na dołączonej do opakowania ulotce, chociaż różnie z tym bywa. Poniższa tubka jest na przykład sprzedawana ot tak, bez dodatkowego opakowania. Gdzie w takim razie szukać ulotki?

2015-05-17 12.29.02

Opakowania

Downloads1

Strzałki układające się w trójkąt, wewnątrz którego znajdują się dwie cyfry, mówią nam o tym, z czego wyprodukowane zostało opakowanie produktu i jak – w razie wątpliwości – można oddać je do recyklingu. Najczęściej mamy do czynienia z oznaczeniem 02 lub 04 (czyli różnymi rodzajami polietylenu) oraz 41 symbolizującym aluminium. Listę pozostałych symboli znajdziecie tutaj.

21 PAP oznacza tekturę.

21 PAP oznacza tekturę.

Nie testowano na zwierzętach

króliczek

Symbol relikt. Na niektórych kosmetykach można go jeszcze spotkać, ale powoli odchodzi w niepamięć. Wszystko dlatego, że testowanie kosmetyków na zwierzętach jest w Europie zabronione, w związku z czym chwalenie się tym, że w trakcie produkcji nie poległ ani jeden mięciutki króliczek, przestało mieć sens. 

Eko strzałki

zielona kropa

Od zawsze myślałam, że powyższe kółko oznacza po prostu, że dane opakowanie nadaje się do recyklingu. Tymczasem symbol z dwiema strzałkami wpisanymi w koło daje gwarancję, że producent kosmetyku pokrył koszty odzyskania materiałów, które posłużyły do produkcji opakowania. Niby i jedno recycling i drugie recycling, ale różnica dość wyraźna.

No. To teraz pozwalam wam już biec na przeceny. Idźcie i kupcie sobie coś ładnego!

Buzi!